הגן הזואולוגי - טבע שוקק בלב תל-אביב

100 מיני עופות, 80 מיני זוחלים, 40 מיני יונקים ובריכת מים אחת: טבע ארצישראלי בזעיר אנפין

הגן הזואולוגי
המפגש האמיתי עם הטבע מחכה בתוך הגן

לעתים קרובות ניתן להבחין בטווסים גדולים וארוכי זנב צועדים להנאתם ברחוב או בחניון מול הפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס.וייז באוניברסיטה. העוברים והשבים מביטים בתמהון ובסקרנות על המראה המוזר – לא כולם יודעים שבסמוך לשם (ובמרחק דקות ספורות מנתיבי איילון הסואנים) מסתתר לו הגן הזואולוגי של אוניברסיטת תל-אביב - פנינה ייחודית ושובת לב של טבע שוקק חיים באמצע העיר. 

 

הגן, המשמש כמרכז פעיל וייחודי של מחקר ושמירת טבע, משתרע על שטח ירוק ויפהפה של כ-30 דונם, ומזמן מפגש בלתי אמצעי עם בעלי החיים הרבים השוכנים בקרבו. הוא מאכלס כ-40 מיני יונקים, כ-100 מיני עופות וכ-80 מיני זוחלים ודו-חיים, המייצגים את הפאונה המגוונת של ארץ ישראל. חלק מבעלי החיים מסתובבים באופן חופשי ברחבי בגן, והתנהגותם טבעית – הם נלחמים, מחזרים ומגדלים צאצאים.

 

חוקרים בגן הזואולוגי

חוקרים רבים מהפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס.וייז באוניברסיטה מבצעים את מחקריהם בסביבת הגן. מחקרים אקולוגיים, התנהגותיים, פיזיולוגיים, אנדוקרינולוגיים, מחקרים אנטמולוגיים שימושיים ועוד, מתפרשים על שטחי מחקר מגוונים. חלק מעבודות המחקר מתבצע באופן מלא בגן הזואולוגי ובמעבדותיו, אחרות מתבצעות בגן ובשדה או במעבדות המחלקה לזואולוגיה. בגן הזואולוגי מתבצעות גם עבודות מחקר בשיתוף עם חוקרים מחו"ל.

 

נולדים כאן כדי לחזור לשם

הגן הזואולוגי, בשיתוף החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע, משמש כמוקד לפעילות בנושא שמירת טבע והשבת בעלי חיים בסכנת הכחדה לסביבתם הטבעית. בגן נערכים מחקרים על דרכי הרבייה של מינים רבים, כאשר המטרה היא לשחרר לטבע, במידת האפשר, בעלי-חיים שנולדו בגן הזואולוגי.

 

פרופ' מנדלסון, מאבות שמירת הטבע בישראל, הקים בגן הזואולוגי גרעיני רבייה למיני בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה, בעיקר עופות דורסים, כגון: עזנית הנגב, נשר, עיטם לבן זנב ומינים שונים של בזים. הפרויקטים של שמירת טבע הם פרויקטים ארוכי טווח מטבעם, מכיוון שמשך החיים של בעלי החיים המעורבים בהם הוא ארוך. אולם כיום, אחרי למעלה מעשרים שנה, נושאים חלק מהפרויקטים פירות: אוכלוסיות חדשות של עיטמים באזור אגם החולה, בזי צוקים באזור חדרה ונשרים ששבו לקנן בכרמל.

 

חוויה לימודית מרגשת

סטודנטים ותלמידים רבים לומדים בגן הזואולוגי, ביניהם סטודנטים של אוניברסיטת תל-אביב - כחלק בלתי נפרד מלימודי הזואולוגיה שלהם, סטודנטים מאוניברסיטאות אחרות, ממכללות ומסמינרים למורים, מדריכים של החברה להגנת הטבע ופקחים של רשות שמורות הטבע.

 

לאתר הגן הזואולוגי >

 


 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>