תמונת סולידריות יוצאת דופן: הוכפלה התרומה הכספית הממוצעת לאדם, ומעל 60% מהציבור תרמו ליוזמות שונות

דו"ח חדש חושף את שעורי התרומה וההתנדבות של הציבור בשבוע השלישי של מלחמת "חרבות ברזל"

06 נובמבר 2023
מתנדבים ומתנדבות מאוניברסיטת תל אביב בשדות העוטף

דו"ח חדש של אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בן גוריון בנגב מציג לראשונה את דפוסי התרומה וההתנדבות של הציבור הישראלי במלחמת "חרבות ברזל". הדו"ח בחן את השבוע השלישי במלחמה, והממצאים משקפים תמונת סולידריות יוצאת דופן - שיעור התורמים והמתנדבים גבוהים בהרבה מנתונים שהתקבלו בעבר – בשגרה ובחירום.

 

כך למשל התרומה הכספית השבועית הממוצעת לאדם עמדה על 458 ₪ - כמעט כפולה מדוחות דומים שהתקבלו בעבר. כמו כן, כמעט 2/3 מהציבור (62%) תרמו ליוזמות השונות (לארגונים, לקהילות, לקמפיינים וישירות לאנשים) בכסף או בשווה כסף לרבות תרומת דם וחלב אם. שיעור זה (62%) גבוה במיוחד בהשוואה לשיעור תורמים של 42% בשנת 2020 - שנת פרוץ משבר הקורונה, ובהשוואה לשיעור תורמים של 47% בשנת 2019, שהייתה שנת שגרה.

 

בנוסף, הסולידריות הגבוהה באה לידי ביטוי גם בכך שרבים בציבור תרמו ליותר מגוף אחד: 62% מהתורמים ליעדי חירום דיווחו על תרומה של ציוד, מזון או עזרה אחרת לחיילים וכוחות הביטחון. 53% תרמו למשפחות השכולות, משפחות הנעדרים והחטופים ובסיוע לנפגעים. 21% תרמו לבתי חולים וארגוני הצלה. 12% בסיוע ושיקום ישובים. 9% מהציבור תרמו לגופים אחרים.

 

הדו"ח נערך על ידי ד"ר חגי כץ מאוניברסיטת בן גוריון בנגב וד"ר אסנת חזן ועו"ד גליה פיט מהמכון למשפט ופילנתרופיה באוניברסיטת תל אביב. הדו"ח מבוסס על תשובות של 563 אנשים המייצגים את החברה הישראלית (נשים וגברים, יהודים ולא יהודים, ברמות דתיות השכלה והכנסה שונות ובגילאים שונים מעל גיל 18).

 

הדו"ח בחן גם את נושא ההתנדבות וממנו עולה כי 41% מהמשיבים התנדבו בדרך כלשהי (לרבות יוזמה חברתית או קהילתית), זאת בהשוואה ל-31% בשנת 2019, ו-22% בשנת 2020.  

 

החוקרים מציינים שהנתונים משקפים תגובה חסרת תקדים של הציבור: בעוד שבצל משבר הקורונה (2020) שיעור התורמים והמתנדבים היה קטן יותר מאשר בימי שגרה (2019), בצל מלחמת חרבות הברזל שיעור התורמים והמתנדבים גבוה בהרבה מכל הנתונים הקודמים – בשגרה ובמשבר, וסכומי התרומה הכספית כפולים. 

 

כל מה שמעניין - ישר למייל

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>